برای دانشجویان علمی کاربردی، مقطع کارشناسی

اصول اولیه طراحی

1-     از کل به جز: برای ساده کردن طراحی اشکال پیچیده و درک راحت تر تناسبات بین اعضای بدن، اجسام را به فرم های اساسی و ساده تبدیل می کنیم.

2-     از کمرنگ به پررنگ: در تمام مراحل طراحی باید جایی را برای اصلاح کار باقی بگزاریم. در صورتی که طراحی پررنگ باشد دیگر امکان اصلاح آن وجود ندارد. از طرفی نیز طراحی را باید مرحله به مرحله جلو برویم تا کامل شود.

3-     هماهنگی در روند کار: تمام کار را باید به صورت همزمان پیش ببریم. به عبارتی کار باید در لحظه تمام شده باشد.

طراحی اندام زن

طراحی پایه

ترسیم سر: سر انسان  بهترين مقياس براي كشيدن اندام اوست؛ پس داشتن يك سر مناسب و طراحي درست آن اولين قدم براي داشتن يك مانكن متناسب خواهد بود. پهناي صورت برابر  طول صورت است. اگر صورت را به فرم های ساده تبدیل کنیم، یه دایره و یک بیضی خواهیم داشت که مجموعاً یک فرم تخم مرغی را می سازد.

ترسیم چارچوب: سر را بروي يك خط عمود 8 بار تكرار كنيد. اين ارتفاع قد مانكن شما خواهد بود. پس اگر طول سر  را  3 سانت بگيريد قد مانكن شما 24 سانت مي شود. با اين اندازه مي توانيد قد مانكن را با اندازه كاغذ هماهنگ كنيد. توجه داشته باشید که این تقسیم بندی ها، برای ترسیم اندام متناسب، جنبه قراردادی دارد و ممکن است در اندام های مختلف متغییر باشد. علاوه بر این در تصویرسازی مد می توانید با این فاصله ها بازی کنید و مانکن دلخواه خود را با توجه به ایده ذهنی خود ترسیم کنید. به خاطر داشته باشید که در تصویرسازی های تجاری، قد مانکن، کوتاه تر هم می تواند باشد.

مرحله خطی: همیشه باید برای ترسیم فیگور، اسکلت را بکشید. در صورت رعایت اسکلت بندی شما مشکلی در تناسبات و جا دادن فیگور در صفحه نخواهید داشت. علاوه بر این، طراحی خطی در طراحی حالت به شدت به شما کمک خواهد کرد.

اندازه های طولی:

-         از مچ پا تا كف زمين بدون کفش  سر و با کفش با توجه به بلندای پاشنه کفش حدود  يك سر مي باشد. 

اندازه های عرضی بدن:

-         گردن:   پهنای سر است

-         سر شانه: اندازه اي كمتر از سه عرض سر  را دارد يعني چيزي حدود دو سر كامل و    عرض سر. 

-         سينه و باسن:  برابر با عرض 2 سر مي باشد. باسن و سينه به يك اندازه است.

-         كمر: اندازه اي حدود يك عرض سر و   عرض سر را دارد. از سينه و باسن باريك تراست.

-         مچ دست: پهنای سر است.

-         مچ پا:   پهنای سر است.

-         کف پا:   پهنای سر است.

-         خط سر شانه: بين خط سينه وچانه مي باشد كه گاهي ‌ پائين تر از چانه است و يا گاهي چانه و سينه است.

-         محل قرار گيري آرنج دقيقاً به موازات خط كمر مي باشد و مچ هم با انتهاي فاق در يك خط است.

مرحله چوبی:

پس از ترسیم اندام به کمک خطوط ساده، آن را به شکل اشکال ساده شده می بینیم و ترسیم می کنیم. مرحله چوبی به شما کمک می کند حجم بدن را بشناسید. فیگور همیشه ساده و از روبرو نیست. در بسیاری از مواقع فیگور حرکت های چرخشی دارد که در صورت ساده کردن فرم های آن راحت تر می توانید آن را ترسیم کنید. فیگورهایی که حرکت دارند زنده نما تر هستند و در نتیجه لباس روی آن ها زیبا تر به نظر می رسد.

1-     سر: تخم مرغی شکل

2-     گردن: استوانه

3-     شیب شانه: مثلثس شکل

4-     قفسه سینه: مخروطی

5-     آرنج: گرد

6-     بازو: استوانه

7-     لگن: استوانه

8-     ساعد: استوانه مخروطی

9-     ران پا: استوانه مخروطی

10- دست: لوزی شکل

11- ساق پا: استوانه

12- پا: مخروطی شکل

مرحله ماهیچه ای:

در این مرحله خطوط دور اندام را ترسیم می کنید. لازمه ترسیم درست ماهیچه ها شناخت آن هاست. باید اسکلت و ماهیچه های بدن را بشناسید. فقط با تمرین و ترسیم دقیق اندام می توانید به این شناخت برسید. برای دیدن ماهیچه ها و اسکلت ها به آرشیو وبلاگ مراجعه کنید. در طراحی اندام زن ظرافت اهمیت زیادی دارد. مفصل های باریک زیباتر هستند.

 

+ نوشته شده در پنجشنبه هفتم مهر ۱۳۹۰ساعت 11:52 توسط مهناز سید اختیاری، |